Coaching jest partnerską relacją, podczas której coach wspiera klienta w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych rezultatów
definicja ICF
Aby to się wydarzyło, potrzebne jest w pierwszej kolejności zidentyfikowanie i usunięcie blokad, które stają na drodze do osiągnięcia celu. Bez tego nie rozpoznasz najlepszych możliwych opcji i nie stworzysz odpowiedniego planu działań. Blokady zewnętrzne są łatwiejsze do rozpoznania, trudniej jest z tymi wewnątrz Ciebie.
Takimi przeszkodami mogą być negatywne przekonania, które wpływają na Twoje postawy, ograniczają swobodne korzystanie z Twojego potencjału i sprawiają, że działasz niezgodnie ze swoimi wartościami i prawdziwym „ja”. Jako system jesteś wtedy niespójny, Twoja równowaga jest zaburzona. W najlepszym wypadku będziesz się męczyć próbując dotrzeć do celu, w najgorszym poddasz się i wypalisz.
Pewne utarte schematy myślowe również nie służą Twoim decyzjom. Zakotwiczają Cię w subiektywnej perspektywie, hamują Twoją kreatywność i nie pozwalają dostrzec szerszej puli dostępnych rozwiązań.
Dotykanie tych tematów nie jest komfortowe. Nawet jeżeli jesteś ich świadomy, nie zawsze chcesz je wydobywać na zewnątrz. Być może wzbraniasz się przed sytuacjami coachingowymi, które te blokady demaskują. Bo to Twoje, wygodne, a poruszenie tych tematów wymaga poświęcenia przez Ciebie nowej energii. A najgorsze, że mogą pojawić się emocje, których wcale nie chcesz.
Odpowiednie pytanie coacha, ćwiczenie czy zadanie potrafi niespodziewanie otworzyć Ci oczy i wtedy masz szansę na zidentyfikowanie, nazwanie i przetworzenie wewnętrznej przeszkody podczas sesji, która jest dla Ciebie i o Tobie. Choć nie przepadam za tym sformułowaniem, to takie wyjście na krok czy dwa ze strefy komfortu może ją za chwilę poszerzyć o wiele bardziej, niż być się spodziewała.
Czasem myślisz, że pewne Twoje wewnętrzne ograniczenia nie są związane z obszarem, w którym znajduje się Twój cel. Ale człowiek wraz ze swoją biologią, wartościami, rolami i przekonaniami jest systemem funkcjonującym w relacji z innymi systemami (otoczeniem, innymi ludźmi) i oddziałującym na nie. To również znaczy, że każdy z elementów człowieka – systemu ma wpływ na wszystkie inne jego elementy. Zatem gdy pracując nad celem zawodowym odblokujesz wraz z coachem jeden obszar (np. dostęp do Twoich prawdziwych wartości), efekty tej zmiany pojawią się też w innych obszarach Twojego życia. Zaczniesz być w większej równowadze i spójności ze sobą oraz ze swoimi decyzjami.
Zaufaj więc, że proces usuwania Twoich wewnętrznych blokad da Ci więcej korzyści w osiąganiu zamierzonego celu niż myślisz.
Przeczytaj także
Opowieść o coachingowym swetrze
- Ja już miałem coachingi proszę pani. Mówili mi co mam robić, ale to nie dla mnie. - Coach panu mówił, co trzeba zrobić? - No tak. - Aa. To nie…
Jak pingwin na pustyni
Większość z nas nauczyła się bezbłędnie operować logicznym umysłem – fakty, liczby, ryzyka. Zyski i straty. Role i zadania. Zmiana… zmiana? Stres.…
Magia pozytywnego gdybania
„Co by było gdyby…” Oj, nie raz pewnie usłyszałaś, że gdybanie nic dobrego Ci nie przyniesie. Jeśli dotyczy przeszłości, to rzeczywiście nie warto. A…